آیین خضر نبی در گیوی برگزار شد

خبرگزاری ایسنا

در این آیین کهن که در روستاهای شهرستان کوثر و شهر گیوی برگزار می‌شود اهالی با فرا رسیدن ایام نزدیک به بهار پایان سرمای زمستان را در قالب این مراسم گرامی داشته و نسبت به تهیه محصولی با نام قووت اقدام می‌کنند.

روستاییان با آسیاب کردن حبوباتی همچون نخود و لوبیا و اضافه کردن گندم، گردو، پسته، بادام و سایر غلات سعی می‌کنند تا با آماده‌سازی این محصولات نسبت به برشته کردن این مواد غذایی اقدام کرده و شب‌های پایانی زمستان را با چنین تنقلاتی سپری کنند.

تعدادی از اهالی منطقه با تهیه قووت به شکل نذری سعی می‌کنند تا به نیت شفای بیماران، گره‌گشایی مشکلات و سلامتی بستگان خود این ماده غذایی را در بین روستاییان توزیع کرده و رسم دیرین پدران و مادران خود را در گشاده‌رویی به انجام برسانند.

معرفی چنین آثار و رسم‌های دیرین و فولکلوریک که متناسب با فرهنگ اصیل ایرانیان است همواره در مناطق مختلف استان اردبیل در فصول مختلف به انجام می‌رسد که آیین کهن خضر نبی نیز از جمله این برنامه‌هاست.

مردم خلخال قووت را با خضر نبی (ع) می‌شناسند و همه ساله این رسم را در روستاها اجرا می‌کنند.

قووت علاوه بر اینکه موجبات گردآوری اقوام و خویشاوندان را پس از مدت‌ها بی‌خبری در کنار هم پدید می‌آورد موجب آگاه شدن همه اقوام از حال همدیگر شده که این مراسم بیشتر رنگ و بوی صله ارحام را می‌دهد.

آیین خضر نبی در گیوی برگزار شد