تست کرونا در قزوین فقط از افراد پرخطر گرفته می‌شود

خبرگزاری ایسنا

عبدالله دیدبان در ستاد مقابله با کرونا استان که امروز یکم اسفند در دفتر استاندار قزوین برگزار شد، تصریح کرد: در حال‌حاضر تعداد افراد بستری با علائم تنفسی در بیمارستان‌های استان ۳۸۵ نفر است که از این تعداد ۹۶ نفر طی ۲۴ ساعت گذشته بستری شدند.

وی خاطرنشان کرد: ۶۳ بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه در بیمارستان‌های استان بستری هستند که حال ۲۱ نفر از آن‌ها وخیم است؛ هنوز به قله پیک ششم کرونا نرسیدیم و امیدواریم به زودی این پیک را پشت سر بگذاریم.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی قزوین اظهار کرد: طی ۲۴ ساعت گذشته ۲ مورد فوتی ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در استان داشتیم که هیچکدام از آن‌ها واکسن کرونا دریافت نکرده بودند.

وی با اشاره به واکسیناسیون انجام شده در استان قزوین، خاطرنشان کرد: میزان واکسیناسیون نوبت اول در استان ۹۷.۵ درصد، در نوبت دوم ۸۷.۱ درصد و در نوبت سوم بالغ بر ۳۵ درصد بوده است؛ واکسیناسیون سنین ۵ تا ۱۲ سال نیز ۷.۷۶ درصد انجام شده است.

دیدبان بیان کرد: تا امروز بیش از ۲ میلیون و  ۳۰۰ هزار دز واکسن در استان تزریق شده است در حالی‌که ظرفیت واکسیناسیون ما در استان بیش از این است اما مردم مراجعه نمی‌کنند، یکی از علل کم شدن مراجعه برای واکسیناسیون، افزایش ابتلا به این ویروس است، اغلب افراد به دلیل داشتن علائم‌سرماخوردگی یا ابتلا به امیکرون نمی‌توانند واکسن دریافت کنند.

وی خاطرنشان کرد: تا چهار هفته پس از دارا بودن هرگونه علائمی، واکسن کرونا تزریق نمی‌شود، همچنین براساس ابلاغیه وزارت بهداشت، میزان تست و نمونه‌گیری در سویه امیکرون کاهش یافته و در حال حاضر تنها از افراد پرخطر و مادران باردار تست گرفته می‌شود.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی قزوین بیان کرد: در خصوص وضعیت شهرستان‌های استان از نظر رنگ‌بندی کرونایی، تمام شهرستان های استان قرمز است و بیشترین آمار ابتلا مربوط به شهرستان قزوین و کمترین میزان ابتلا مربوط به شهرستان آوج است.

وی یادآور شد: محله‌های ولیعصر، دانشگاه و پونک در شهرستان قزوین نیز جزو محلات پر خطر به حساب می‌آید، بخش‌های بشارات و حسین آباد نیز در شرایط فوق قرمز کرونایی هستند که انتظار می‌رود، شهروندان نسبت به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی اهتمام ورزند.

تست کرونا در قزوین فقط از افراد پرخطر گرفته می‌شود