فرهنگ آشتی با محیط زیست در جامعه ترویج و نهادینه شود

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش ایرنا، محمد رعیت عصر روز یکشنبه در آیین افتتاحیه نمایشگاه خلیج گرگان در تالار فخرالدین اسعد گرگانی افزود: سومین هنر از هنرهای هفتگانه به عکس اختصاص یافته که صحنه ها را آنگونه که هست می نماید و تاریخ را برای آیندگان آنگونه که هست باقی می گذارد.
وی تصریح کرد: هنر عکاسی هدیه الهی در عمق دل و جان هنرمند خانه می کند و ماحصل آن را دیدگان بینندگان بهره مند می شوند که دغدغه ماندگاری آثارشان را دارند و بهبود وضع موجود را دنبال می کنند.
وی اظهار داشت: عکس با زبان تاثیرگذارش امروز به مدد ما آمده تا ارزش طبیعت را بیش از پیش بدانیم با طبیعت و محیطی که درآن زیست می کنیم با احترام بیشتری مواجه شویم.
رعیت بیان کرد: دید هنرمندانه آنگونه که چشم ها و نگاه ها عادی می پندارند نیست بلکه مفاهیم و نکات ارزشمند را جلوه و برجسته کنند تا آنگونه بهتر زیباتر و متعالی تر شود.
وی خاطر نشان کرد: این همت هنری اندیشه ناب، تلاش ارزشمند، هنرمندانه شایسته استان و تیم پرتلاش آن که فرصت را برای استان رقم زدند و برای ترویج فرهنگ آشتی با محیط زیست، نگاه های زیبا و عمیق هنرمندانه جای تقدیر دارد و اصحاب رسانه ای که دغدغه ها را زیبا می نویسند و برای با فرهنگ شدن منعکس می کنند.

به گزارش ایرنا، خلیج گرگان بزرگترین خلیج دریای خزر است که بر اثر پیشروی شبه جزیره میانکاله در جنوب شرقی خزر تشکیل شد و در سال ۱۳۵۴ به همراه تالاب میانکاله و لپوی زاغمرز، به عنوان نخستین مجموعه تالاب بین‌المللی جهان در فهرست تالاب‌های کنوانسیون رامسر به ثبت رسید که این نشان می دهد که نه فقط خلیج گرگان بلکه نواحی اطراف آن یک مجموعه ارزشمند زیست ‌محیطی است که علاوه بر حفظ چرخه زیست دریای خزر در معیشت جوامع محلی اثرگذاری مستقیم دارد.

این خلیج با کارکرد اقتصادی و اکولوژیکی در بخش جنوبی با استان های مازندران و گلستان احاطه شده و دارای تنوع زیستی منحصر بفرد اما شکننده است و نه تنها ماهیان با ارزش غضروفی، ماهی سفید و ماهی کفال دارد بلکه سهم قابل توجهی از خاویار مورد نیاز کشور را تامین می‌کند و همه ساله به خاطر داشتن ذخایر غذایی مناسب یکی از مهم ترین کانون‌های فرود پرندگان مهاجر و بومی به شمار می‌رود که به طور میانگین سالانه بیش از ۱۳۰ تا ۱۵۰ گونه از پرندگان مهاجر و بومی با جمعیت ۱.۵ میلیون بالی از این تالاب تغذیه می‌کنند.

خلیج گرگان یکی از بزرگترین مخازن آب شیرین متصل به دریای خزر نیز هست و تداوم زندگی بسیاری از جانداران در بزرگ‌ترین دریاچه زمین به اتصال آن با دریا وابسته است که سال‌ها گرفتار چالش‌هایی از جمله کمبود آب برای تجدید حیات آبزیان، شکار بی رویه، لایروبی نکردن کانال‌های آبرسان و افزایش تعداد آب‌بندان و مزارع پرورش ماهی در بالا دست شده و این عوامل بر بحرانی شدن شرایط منطقه افزوده و ضرورت تلاش برای حل آن را جدی تر کرده است.

بر اساس نظر کارشناسان یک سوم مساحت ۴۰۰ هزار هکتاری خلیج گرگان طی سال‌های اخیر خشک شده است.

این پهنه آبی از لحاظ موقعیت جغرافیایی در جنوب شرقی دریای خزر و حوزه شهرستان های بندرترکمن، بندرگز، نوکنده و بهشهر از ۶۰ کیلومتر طول و حداکثر ۱۲ کیلومتر عرض برخوردار بوده و دارای امتداد شرقی – غربی است.

فرهنگ آشتی با محیط زیست در جامعه ترویج و نهادینه شود