جزئیات توافقنامه‌های ایران و قطر در حوزه دریایی و بندری/ پیشنهاد ساخت تونل زیر دریا بین ایران و قطر

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، «علی‌اکبر صفایی» با اشاره به برگزاری جلسات مشترک هیات ایرانی به ریاست «رستم قاسمی»؛ وزیر راه و شهرسازی کشور با وزیر حمل و نقل قطر و مجموعه متولی امور دریایی و بنادر این کشور، اظهار داشت: از سوی وزارت راه و شهرسازی چهار توافقنامه مدنظر قرار گرفته که یک مورد در بخش هوایی، یک مورد بخش دریایی، یک مورد در حوزه بندری و چهارمین مورد، ساخت تونل زیر دریا بین ایران و قطر است که یک پروژه بی نظیر به شمار می‌رود و از بندر دیر بوشهر تا قطر خواهد بود.

وی افزود: در حال مذاکره و رایزنی هستیم و سازمان بنادر سه توافقنامه را زیر نظر وزیر راه پیش می‌برد تا در نهایت با حضور رییس جمهور به امضاء برسد.

صفایی با بیان اینکه ایجاد تونل زیر زمینی قطر را به کل کشورهای شمالی، اروپا، کشورهای حوزه دریای خزر، شرق و غرب از طریق جاده و ریل وصل می‌کند، گفت: این پروژه یک تحول عظیم برای قطر و نیز جمهوری اسلامی ایران به شمار می‌رود تا خلیج فارس به شمال و جنوب متصل شود و ارتباط گسترده‌ای با کشورهای غرب آسیا و حاشیه دریای خزر تا مدیترانه به وجود آید.

معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه توافقنامه مدنظر، گام بسیار بلندی برای ۲ کشور است، گفت: بخشی از این توافقنامه مربوط به حوزه دریایی و در عین حال دارای بخش جاده و ریل است و به همین دلیل کمیته مشترک تشکیل می‌شود و زمانی که مذاکرات ۲ کشور به نتیجه برسد، امضاء خواهد شد.

گفتنی است، وزیر راه و شهرسازی در صدر هیاتی اعم از مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با هدف گسترش ارتباطات زمینی، بندری، دریایی و هوایی از سوی دو کشور به قطر سفر کرده است و فردا نیز رییس جمهور به دوحه سفر خواهد کرد تا توافقنامه‌های مربوطه بین دو کشور در بخش‌های مختلف در حضور وی به امضاء برسد.

جزئیات توافقنامه‌های ایران و قطر در حوزه دریایی و بندری/ پیشنهاد ساخت تونل زیر دریا بین ایران و قطر