بالا گرفتن تنش روسیه و اوکراین دلار را بالا برد

خبرگزاری فارس :

 

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، در معاملات امروز بازار جهانی ارز، ارزش دلار رشد نسبی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به ثبت رساند و کمی از پایین‌ترین سطح خود در دو ماه گذشته فاصله گرفت. دو عامل باعث رشد ارزش دلار در معاملات امروز شد؛ نخست تنش بین روسیه و اوکراین و داغ بودن این موضوع در رسانه‌های غربی و دومی رویکرد جدی‌تر بانک مرکزی آمریکا برای اجرای سیاست‌های پولی انقباضی.

تا همین چند روز پیش بازار خیلی به تجمع نیروهای نظامی در مرز روسیه با اوکراین توجه نمی‌کرد، اما دستور دولت آمریکا برای خروج خانواده‌های دیپلمات‌های این کشور از کی‌یف از یک سو و ارسال کمک‌های نظامی به اوکراین از سوی دیگر حداقل در فضای غربی شرایط را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ متشنج نشان می‌دهد.

فرانچسکو تسول، کارشناس ارشد بانک آی ان جی می‌گوید: بخش قابل توجهی از ریسک درگیری نظامی بین روسیه و اوکراین به دوش یورو خواهد افتاد؛ چراکه این نگرانی وجود دارد هر گونه شکل‌گیری درگیری نظامی باعث توقف یا کاهش شدید صادرات گاز روسیه به اروپا شود.

درواقع در معاملات امروز ارزش یورو در برابر دلار 0.15 درصد پایین آمد و به 1.1325 دلار رسید. شاخص ارزش دلار هم امروز 0.1 درصد بالا رفت و به 95.72 واحد رسید. ارزش دلار در برابر ین ژاپن هم 0.1 درصد بالا رفت و به 113.8 ین رسید.

به طور کلی شاخص ارزش دلار طی حدود یک هفته گذشته 1.3 درصد بالا رفته؛ چراکه بسیاری از بانک‌های بین‌المللی پیش‌بینی می‌کنند که نرخ بهره در آمریکا در سال 2022 با سرعت بیشتری افزایش یابد.

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌


بالا گرفتن تنش روسیه و اوکراین دلار را بالا برد