تلاش محققان اسکاتلندی برای ساخت «ربات دستیار» در عمل جراحی سرطان

باشگاه خبرنگاران جوان :

باشگاه خبرنگاران جوان – محققان اسکاتلندی تلاش دارند تا یک ربات دستیار عمل در جراحی سرطان را تولید کنند که قادر است به جراحان در تشخیص میزان بافت برداری به هنگام عمل کمک کند.

بر اساس این گزارش، پژوهشگران مرکز «رباتریوم ملی» – که پروژه همکاری «دانشگاه ادینبرو» و «دانشگاه هریوت وات» اسکاتلند به همراه مشارکت شماری از پزشکان و صنعتگران است؛ در حال ساخت یک ربات دستیار عمل هستند که نتایج جراحی سرطان و مراقبت از بیمار را بهبود خواهد بخشید.

قرار است از این ربات در طول عمل جراحی برای کمک به تشخیص این مسئله که چه میزان از بافت بیمار دچار سرطان شده است و باید برداشته شود، استفاده شود. استفاده از این ربات سبب خواهد شد تا جراحان در زمان مناسب بازخورد دریافت کرده و بتوانند به هنگام تمایز بافت عادی از غیر عادی، دقت بیشتری داشته باشند.

لبه بیرونی که جراحان برای برداشتن به هنگام عمل انتخاب می‌کنند «حاشیه جراحی» نامیده می‌شود. در حال حاضر معمولا «حاشیه جراحی» یا با استفاده از تجربه جراح تشخیص داده می‌شود و یا با استفاده از عکس‌های پیش از عمل مانند تصاویر «سی تی اسکن» به همراه مشاهده بصری تشخیص داده می‌شود.

روش دیگری که اکنون استفاده می‌شود، شامل ارسال نمونه‌ها در حین عمل به آزمایشگاه پاتولوژی است که ۱۵ تا ۲۰ دقیقه طول می‌کشد. حال اهمیت ساخت این ربات از آن جهت است که می‌تواند کمک شایانی در این زمینه داشته باشد و اطلاعاتی که پزشکان به کمک این ربات آن به دست می‌آورند، مشخص می‌کند چه میزان از بافت بیمار باید برداشته شود.

برای این پروژه پیشگامانه، مبلغ ۱.۲۵ میلیون پوند انگلیس از سوی «شورای تحقیقات مهندسی و علوم فیزیکی انگلیس» تخصیص داده شده است.

منبع: مدیکال نیوز

تلاش محققان اسکاتلندی برای ساخت «ربات دستیار» در عمل جراحی سرطان