برخی دستگاه‌ها در زمینه مبارزه با مواد مخدر به وظایف خود عمل نمی‌کنند

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از مرکز رسانه قوه قضاییه، حجت الاسلام والمسلمین محمد جعفر  منتظری از مرکز نگهداری، درمان و کاهش آسیب ماده ۱۶ (معتادان متجاهر) سروش در کهریزک بازدید و ضمن گفت‌وگوی چهره به چهره با مددجویان، مشکلات آن‌ها را مورد بررسی قرار داد. 

در این بازدید چهار ساعته که سردار مومنی دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر، سردار رحیمی فرمانده انتظامی تهران بزرگ، صالحی دادستان عمومی و انقلاب تهران، سعید عمرانی معاون دادستان کل کشور، کریمی رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر، مهرانگیز دادیار دادسرای دیوانعالی و سید محسن هاشمی مدیر روابط عمومی دادستانی کل نیز حضور داشتند، حجت الاسلام والمسلمین منتظری در بخش‌های مختلف مرکز سروش حضور یافت و در جریان روند فعالیت‌ها و اقدامات در خصوص بازپروری مددجویان قرار گرفت. 

ما در دادستانی کل دائما پیگیر این مسئله بوده و پیگیری می‌کنیم که چرا برخی دستگاه‌های مسئول در حوزه مبارزه با مواد مخدر به وظایف خود عمل نمی‌کنند.

دادستان کل کشور در این بازدید با قدردانی از کسانیکه در عرصه کمک به باز اجتماعی شدن و بازپروری معتادان متجاهر پیشگام هستند، گفت: امروز یکی از بزرگترین آسیب‌هایی که جامعه و حتی دنیا با آن روبروست مسئله اعتیاد است. متاسفانه عده‌ای افراد سودجو که فقط به دنبال منافع و مطامع خود هستند، با تولید و عرضه و فروش مواد مخدر جوانان را به دام اعتیاد می‌کشانند. 

منتظری لزوم تشریک مساعی در زمینه بازپروری معتادان متجاهر و عدم بازگشت به سوی اعتیاد را مورد تاکید قرار داد و عزم جدی همه مسئولان و دستگاه‌ها را لازمه موفقیت در این باره دانست. 

وی ادامه داد: اینکه می‌بینیم چرخ‌های این زنجیره به خوبی حرکت نمی‌کند به دلیل این است که تعامل و همکاری همه جانبه بین دستگاه‌ها وجود ندارد و برخی دستگاه‌ها به وظایف و تکالیف خود عمل نمی‌کنند. 

منتظری اضافه کرد: تشکیل ستاد مبارزه با مواد مخدر با عضویت دستگاه‌های مختلف، نشان از اهمیت این دستگاه داشته و این پیام را به همراه دارد که همه دستگاه‌ها باید درمیدان باشند تا نتیجه دلخواه در امر مبارزه با مواد مخدر حاصل شود. 

وی ادامه داد: ما در دادستانی کل دائما پیگیر این مسئله بوده و پیگیری می‌کنیم که چرا برخی دستگاه‌های مسئول در حوزه مبارزه با مواد مخدر به وظایف خود عمل نمی‌کنند. 

دادستان کل کشور با تاکید بر تشکیل منظم و مستمر جلسات ستاد مبارزه با مواد مخدر، ابراز امیدواری کرد در دولت جدید نهایت تلاش‌ها و فعالیت‌ها صورت پذیرد و تعامل و هماهنگی‌ها افزایش یابد. 

وی در ادامه بر مقدم بودن پیشگیری تاکید کرد و گفت: باید تلاش کنیم در مرحله اول پیشگیری از اعتیاد در جامعه مورد توجه قرار گیرد. در امر مبارزه با مواد مخدر باید پیشگیری به عنوان یک اولویت اول در دستور کار قرار داشته باشد. اگر هزینه‌های پیشگیری را بیشتر کنیم بسیار بهتر از این است که هزینه‌های مختلفی همچون تاسیس مراکز نگهداری و درمان و امثال آن را بپردازیم. 

منتظری گفت: پس از مرحله پیشگیری باید به دنبال درمان بود و برای نجات افراد گرفتار در دام اعتیاد چندعامل اثرگذار است. اولین عامل اثرگذار در درمان اراده و تصمیم قطعی این افراد است که باید با کمک رسانه‌ها و مردم تحقق یابد. 

دادستان کل کشور تصریح کرد: نکته دیگر این است که باید زمینه درمان این افراد در جامعه مهیا شود که اگر فردی تصمیم به ترک اعتیاد گرفت بتواند از کمک‌های این مراکز بهره‌مند شود. البته اقدامات خوبی در این زمینه صورت گرفته که لازم است تقویت شود. 

وی توجه به برنامه‌های تربیتی و آموزشی در دوران درمان را امری مهم دانست و گفت: علاوه بر درمان، باید بسترهای آموزشی و تربیتی هم وجود داشته باشد تا فرد مراحل درمان را به خوبی طی کند و به جامعه بازگردد. 

منتظری نقش خیرین و افراد نیکوکار را در بازپروری افراد معتاد بسیار مهم دانست و اظهار داشت: در تاسیس مراکز درمانی و در کمک به مسائل تربیتی و آموزشی خیرین می‌توانند نقش بزرگی را ایفا کنند و کمک کننده باشند. 

دادستان کل کشور تصریح کرد: خیران باید بدانند که نجات یک فرد گرفتار از دام اعتیاد بسیارارزشمند و دارای اجر کثیر است. لازم است در این زمینه به میدان بیایند و نهضتی در این رابطه شکل بگیرد. 

منتظری گفت: باید خیران به ساخت مراکز نگهداری و درمان کمک کنند تا هرچه زودتر آن‌ها به آغوش خانواده و جامعه بازگردند. 

وی اضافه کرد: باید برای افراد معتاد که در این مراکز مهارت کسب کرده اند شغل و کسب و کاری فراهم شود تا مجددا به دام اعتیاد نیفتند که در این زمینه نیز خیرین می‌توانند گره گشایی کنند. 

دادستان کل کشور بر آمادگی دستگاه قضا به منظور تعامل و همکاری با سایر دستگاه‌ها تاکید کرد و گفت: در دستگاه قضایی و دادستانی کل آمادگی هرگونه همکاری را با دستگاه‌های متولی مبارزه با مواد مخدر داریم تا شاهد کاهش وریشه کنی این بلای خانمان سوز باشیم.

https://dailymaily.ir/26/01/2022/%d8%a8%d8%b1%d8%ae%db%8c-%d8%af%d8%b3%d8%aa%da%af%d8%a7%d9%87%d9%87%d8%a7-%d8%af%d8%b1-%d8%b2%d9%85%db%8c%d9%86%d9%87-%d9%85%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d8%b2%d9%87-%d8%a8%d8%a7-%d9%85%d9%88%d8%a7/